Česká republika patrí medzi krajiny, kde je cykloturistika nesmierne populárna. Nielenže patrí medzi pohybové aktivity s najviac aktívnymi účastníkmi (cca 75% Čechov jazdí na bicykli „aspoň niekedy“), ale predstavuje aj značný finančný prínos a to nielen od domácich, ale aj od zahraničných návštevníkov. Z pohľadu Slovenska je Česko rozvinutou cykloturistickou krajinou, ale ako sme zistili na ustanovujúcom stretnutí pracovnej skupiny Cykloturistika v Česku, na ktorej sme mali možnosť sa 14. marca 2025 na veľtrhu ForBikes v Prahe zúčastniť, naši západní susedia majú ešte vyššie ciele. Chcú lepšie využiť potenciál cykloturistiky a neskrývajú ambíciu zaradiť Českú republiku medzi také cykloturistické destinácie, ako je Nemecko alebo Rakúsko.
Pracovná skupina vzniká z iniciatívy Partnerství, o.p.s., organizácie, ktorá dlhodobo podporuje cykloturistiku. Čo je však zaujímavé, výrazne a priamou účasťou ju v tejto iniciatíve podporuje Ministerství pro místní rozvoj ČR, ktoré má v referáte cestovný ruch, a Czech Tourism, teda štátna agentúra pre turistickú propagáciu Českej republiky. Stretnutie na veľtrhu ProBikes bolo zahájením práce tejto skupiny, ktorá už v blízkej budúcnosti združí destinačných manažérov, krajských cyklokoordinátorov, cykloturistické neziskovky a už spomenuté Ministerství pro místní rozvoj ČR a agentúru Czech Tourism.
Aké sú definované štyri oblasti záujmu pracovnej skupiny?
- Infraštruktúra – výstavba a údržba cyklotrás, zabezpečenie nebezpečných úsekov, výstavba a údržba bikeparkov, zlepšenie možností pre cestovanie hromadnou dopravu s bicyklom, značenie a napokon sprievodná infraštruktúra (servisné stojany, nabíjačky, prístrešky a pod.); hlavnými aktérmi by tu mali byť ministerstvá pre miestny rozvoj a dopravy, Partnerství pro městskou mobilitu, Klub českých turistů a Česka mountainbiková asociace.
- Marketing a osveta – definícia TOP nadregionálnych cykloturistických produktov a nastavenie ich marketingu, nastavenie spolupráce v marketingu cykloturistiky doma aj v zahraničí, spolupráca na národných kampaniach a na organizácii press- a famtripov a podujatí, spolupráca na digitalizácii ponuky. Túto oblasť si vezme na starosť štátna agentúra Czech Tourism.
- Služby pre cykloturistov – rozvoj certifikácie Cyklisté vítáni, prezentovanie príkladov dobrej praxe, vzdelávanie zapojených partnerov, rozvoj sprievodných služieb (servisy, požičovne, doprava a pod.) a rozvoj ponuky tour-operátorov. Túto oblasť bude viesť Partnerství, o.p.s.
- Koordinácia a manažment – prezentovanie príkladov dobrej praxe, identifikácia a využívanie finančných zdrojov, získavanie kvantitatívnych aj kvalitatívnych dát. Toto bude spoločná parketa viacerých partnerov.
Pracovná skupina je iba na začiatku, faktom však je, že na stretnutí v Prahe sme videli záujem a podporu či už centrálnej alebo z krajskej úrovne a zo zainteresovaných organizácií. V najbližších týždňoch vznikne flexibilná užšia expertná skupina, ktorá bude pracovať na uvedených oblastach záujmu. Zapojenie ministerstiev, centrálnej štátnej agentúry a krajov dáva prísľub, že pracovná skupina prinesie konkrétne návrhy a riešenia, ktoré budú postupne uvádzané do praxe.
A čo z toho vyplýva pre Slovensko? Dve veci:
Inšpirácia
Na Slovensku sme so systémovým rozvojom cykloturistiky iba v plienkach. Napriek tomu, že vláda má rozvoj cykloturistiky vo svojom programe, zatiaľ v tom nerobí žiadne konkrétne kroky. Kraje síce aktívne sú, avšak konajú poväčšinou izolovane, čo znižuje efektivitu ich práce. Príklad z Čiech by nás preto mohol motivovať aspoň k tomu, aby sme sa na širokej celoštátnej báze začali rozprávať o tom, čo treba robiť a čo je aj v tomto politickom marazme, ktorý tu máme, reálne. Určite by z týchto diskusií vzišli pre začiatok aspoň malé kroky a čo viac, vytvorila by sa platforma pre spoluprácu a komunikáciu.
Príležitosť
Je to jednoduché – naše krajiny sú tak previazané, že ak bude vďaka vznikajúcemu systémovému prístupu v Čechách cykloturistikovať viac ľudí, tak s miernym oneskorením sa tento nárast preleje aj k nám. Bolo by dobré byť na to pripravený a na to musia spojiť sily štát, kraje, destinačné organizácie a podnikatelia.
Cykloturistika síce patrí na Slovensku medzi menšinové módy cestovného ruchu, ale na rozdiel od tých dominantných si vyžaduje oveľa menšie verejné náklady, pričom benefity, ktoré prináša, sa v krajine distribuujú oveľa širšie a vyváženejšie. Centrálne štátne orgány by si to mali konečne uvedomiť a spolu so samosprávnymi krajmi konečne začať vytvárať podmienky pre efektívny rozvoj cykloturistiky na národnej úrovni. Pracovná skupina Cykloturistika v Česku môže byť pre ne príkladom.